СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Светска здравствена организација (СЗО)  го разгледуваа извештајот на околу 300 научници, кои бараат нови препораки за заштита од новиот коронавирус.

Во отворено писмо 239 научници од 32 држави изнесуваат докази дека новиот коронавирус може да помине долго растојание, а малите честици се задржуваат во воздухот, поради што бараат нови препораки од СЗО.

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Писмото на научниците е објавено вчера во списанието „Клинички инфективни болести”.

– Знаеме за истражувањето и го разгледуваме со експертите, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јасаревик.

Но, се уште не е познато колкава е зачестеноста на ширењето на Ковид-19 со помали аеросоли во споредба со поголемите капки. Промена во проценката на СЗО за ризикот од пренесување на вирусот ќе влијае на препораката за растојание од најмалку еден метар. Владите кои ги применуваат препораките на СЗО, исто така, ќе треба да ги променат мерките за заштита, но откако експертите од СЗО ќе ги потврдат доказите дека вирусот се пренесува преку аеросоли.

Прочитајте и...  Поплавите во Јемен однесоа најмалку 17 животи

Прочитај повеќе

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс

Вучиќ ќе избира меѓу четворица кандидати за нов српски премиер

Слободен печат

Ново промотивно видео за кое ја претставува земјава како врвна дестинација (ВИДЕО)

Слободен печат

Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

Слободен печат

Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Слободен печат

Цивил со осуда против насилството и делата од омраза

Слободен печат

Едно лице обвинето за недозволено поседување оружје и муниција во Скопје

Слободен печат

„Букинг“ отпушта 4.000 вработени

Слободен печат

СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Слободен печат

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат