9 C
Скопје

СЗО: Дедо мраз ја прими вакцината против коронавирус, подготвен е да дели подароци

Дедо мраз ја прими вакцината против коронавирусот и ќе биде во можност да ги дели поклоните за децата на ноќта меѓу 24 и 25 декември, соопшти денеска епидемиологот на Светската здравствена организација, Марија ван Кирков.

„Ја разбирам загриженоста за Дедо мраз, бидејќи е стар и потенцијално во групата која е посебно изложена на опасноста од коронавирусот“, рекла Кирков.

„Можам да ви кажам дека Дедо мраз ја прими вакцината против вирусот. Тој е одлично, како и неговата госпоѓа, и моментално се многу зафатени“, додала таа.

Прочитајте и...  Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Кирков рекла и дека децата не треба да се плашат од епидемиолошките мерки и ограничено движење.

„Дедо мраз ќе може да влегува и излегува низ воздушниот простор кога и да посака и така ќе може да дели подароци“, рекла таа но додала дека децата низ целиот свет треба да разберат дека Дедо мраз строго ќе ги почитува мерките за држање на физичка дистанца.

Според нејзините зборови, децата на Бадник треба рано да си легнат, а Дедо мраз ќе патува низ целиот свет за да ги подели подароците.

Прочитајте и...  Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Извор: Бета.рс

Поврзани вести

Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Слободен печат

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј ИН

СП.

ВИДЕО | Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Слободен печат

Турски суд нареди ослободување на новинарот Ахмет Алтан

Слободен печат

Ново истражување носи лоши вести: Бразилскиот вид се менува за да ја намали ефективноста на вакцините

Слободен печат

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Северна Македонија

Слободен печат

Остави Коментар