15 C
Скопје

СЗО: Бројот на заразени во последните 24 часа се зголеми за повеќе од 567.000

Повеќе од 567.000 луѓе се заразија во последните 24 часа, покажуваат вечерните податоци на Светската здравствена организација, па вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата изнесува 136,29 милиони.

Досега се заразени 136.291.128 лица, а починале 2.941.128 пациенти, додека за 24 часа бројот на заразени скокна за 567.849, а починаа 9.521 пациент, јавува ТАСС.

Најмногу новозаразени има во Југоисточна Азија (175.614), следи Европа (159.163), па Северна и Јужна Америка (153.573).

Први по број на ковид случаи се САД (30.888.865), па Индија (13.689.433) и Бразил (13.482.023).

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар