8 C
Скопје

СЗО: Бројот на новозаразени минатата недела се зголеми за речиси пет милиони

Бројот на заразени од коронавирус во светот се зголеми во текот на минатата недела за речиси пет милиони, што е рекорден број за една седмица од почетокот на пандемијата, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Како што е наведено, од 4 до 10 јануари во светот се регистрирани 4.953.758 нови случаи, а во истиот период починале 85.436 лица.

Претходниот седумдневен рекорд е забележан од 14 до 20 декември, кога бројот на новозаболени изнесувал 4.612.790.

Во текот на минатата недела во Северна и Јужна Америка е потврден најголем број на новозаразени случаи, 2,5 милиони, а починале 38.000 пациенти. Европа забележи 1,8 милиони нови случаи на Ковид-19 и 36.000 починати.

Прочитајте и...  Седумнаесет години од смртта на претседателот Трајковски и членовите на делегацијата

Поврзани вести

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Слободен печат

Вооружени лица киднапирале 317 ученички во Нигерија

Слободен печат

Кампања во Мексико: Сиромашните граѓани се приоритетни за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Филипче: Состојбата на доктор Јота е сериозна, но и стабилна во моментот

Слободен печат

Како пропадна криминалниот план на Дарко Елез и Веља Невоља да го формираат најопасниот клан во Србија

Слободен печат

Остави Коментар