Светските рекорди паѓаат како на филмска лента на СП во пливање

Пливачите кои се натпреваруваат на СП во пливањево Јужна Кореја, денеска беа расположени за соборување на светски рекорди.
Првиот светски рекорд го постави Американецот Кејлеб Дресел на трката на 100 метри делфин. Откако во првото полуфинале, доминираше Унгарецот Кристоф Милак со време од 50.95 секунди, на втората полуфиналната трка, Дресел делницата ја исплива за 49.50 секунди, што беше за 32 стотинки побрзо од досегашниот светски рекорд кој го држеше легендарниот Мајкл Фелпс.

Каде што застана Дресел, продолжи младата  17-годишна Реган Смит од САД која на полуфиналната трка на 200 метри грбно постави нов светски рекорд. Најдоброто време на 200 метри грбно сега изнесува 2:03.35 минути, што е за 71 стотинка подобро од седум години стариот рекорд на Миси Френклин.

Последниот светски рекорд го собори рускиот пливач, Антон Чупков на 200 метри градно. Чупков во директен дуел во финалето го победи сега веќе поранешниот рекордер, Метју Вилсон од Австралија и му го презеде најдоброто време во историјата на 200 метри градно кое сега изнесува 2:06.12 минути.

Американката Симоне Мануел го освои златниот медал на 100 метри слободно, а 27-годишната Јулија Ефимова од Русија ја одбрани титулата на 200 метри градно. Уште едно злато за Русија донесе Евгениј Рилов кој триумфира на трката на 200 метри грбно.

Прочитајте и...  Идниот тренер на ПСЖ со сигурност ќе биде Италијанец

Во последната трка на шестиот ден од СП во Гвангжу, на штафетата 4х200 метри слободно, златниот медал го освоија пливачите од Австралија, Луис, Челмерс, Грем и Хортон кои во финишот ја победија Русија, додека пливачите на САД го освоија бронзениот медал.

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

три + 17 =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат