Светските медиуми со реакции по изјавата на Колинда дека хрватската полиција применила сила врз мигранти

Бројни светски медиуми непрекинато ја коментираат изјавата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која во интервју кое го објави Индекс.хр, признала дека хрватската полиција ги крши законите и „користи насилство за да ги растера мигрантите“.

Таа наводно ова го изјавила неодамна за време на нејзиниот престој во Швајцарија на телевизијата СРФ.

Како што пренесува Индекс проблемот е во тоа што изразот потиснување или (pushback) е спротивно на меѓунрадоните конвенции кои ги има потпишано Хрватска, а користењето на насилство во тој контекст е нелегално и по меѓународното и хрватското право.

Накратко, пренесува хрватскиот портал, претседателката признала дека Хрватска намерно ги крши законите и дека политиката на Хрватска кон мигрантите е таква што на полицијата и се наложува да дејствува противзаконски.

Прочитајте и...  Седум новозаболени од Ковид 19 во Куманово, сите од познати кластери

Гардијан во врска со оваа тема објави статија под наслов „Хрватската полиција со примена на насилство протерува мигранти, вели претседателката“.

За оваа изјава на хрватката претседателка пишува и „Дојче веле“, каде се наведува дека „Хрватска систематски негирала нелегално депортирање на бегалци во соседна Босна и Херцеговина“, но дека „хрватската претседателка признала дека полицијата со сила ги тера мигранитете преку границата“, пишува „Индекс“.

Изјавата на хрватката претседателка ја пренесоа и уште неколку светски медиуми.

Прочитај повеќе

Расте бројот на заразени со коронавирусот во Свети Николе

Слободен печат

Николовски од Кочани: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ, а европското право ќе се преведе на македонски јазик

Слободен печат

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Слободен печат

Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски ностители

Слободен печат

Скопје го доби првиот кафе бар каде се служи со знаковен јазик

Слободен печат

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

Слободен печат

Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Слободен печат

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат

Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Горан Наумовски