Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Во нацртот исто така се повикува на немешање во вооружениот конфликт во Либија и се бара од Советот за безбедност на ОН да воведе санкции за земјите што го кршат ембаргото за оружје.

Светските лидери постигнаа договор за текстот на финалниот документ од конференцијата во Либија, што се одржува во Берлин, јавија светските агенции повикувајќи се на свои извори.

– Текстот е договорен, изјавил еден дипломат, но не открил повеќе детали.

Според нацрт-документот во кој имале увид некои агенции, процесот на решавање на кризата во Либија ќе биде поделен на шест дела: прекин на огнот, ембарго за вооружување, политички процес, реформа на безбедносниот сектор, економска и финансиска реформа, почитување на меѓународното хуманитарно право и човекови права.

Во нацртот исто така се повикува на немешање во вооружениот конфликт во Либија и се бара од Советот за безбедност на ОН да воведе санкции за земјите што го кршат ембаргото за оружје.

Прочитајте и...  Проверете дали ве има во Избирачкиот список

Според агенциите, по усвојувањето на текстот, ќе биде формиран посебен Меѓународен комитет за мониторинг кој ќе го надгледува спроведувањето на одлуките од самитот во Берлин.

Во тек е прес-конференција на учесниците на самитот за Либија.

Германската канцеларка Ангела Меркел ги покани лидерите на 12 земји, како и Обединетите нации, Европската унија, Африканската унија и Арапската лига на самит во германскиот главен град.

Прочитај повеќе

Белград ризикува санкции поради купувањето на ракетниот систем „панцир“

Слободен печат

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат