Светскиот шампион Маркез со нов рекорд (ФОТО)

Светскиот шампион Марк Маркез за првпат во кариерата ја освои пол позицијата на Големата награда на Јапонија, па така ги комплетираше пол позициите на сите трки.

Возачот на Репсол Хонда во квалификациите беше најбрз со време 1:45.764 мин., а зад Шпанецот се наоѓа тандемот на Петронас Јамаха, Франко Морбидели со 132 и Фабио Квартараро.

На четвртото место е Маверик Вињалес од Монстер Енерџи Јамаха, од петтата позиција ќе стартува Кал Крачлоу од Хонда Кастрол.

Потоа, на шестата позиција е возачот на Прамак Рејсинг, Џек Милер. Следува тандемот на Дукати, Довициозо-Петручи, од деветтото место Алеш Еспаргаро, а „докторот“ Валентино Роси дури на 10. позиција.

Прочитајте и...  РК Вардар со ново име, Михајловски генерален менаџер на „црвено-црните“

Главната трка е на програмата в недела од 08.00 часот по средноевропско време. Во генералниот пласман кај возачите води Маркез со 325 бода. (кој веќе ја обезбеди својата шеста титула пред две недели), а второпласиарн е Довициозо (215). До крајот на сезоната во МотоГП шампионатот има уште четири трки.

Прочитај повеќе

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат