Светски вицешампион наскоро во дресот на Вардар? (ФОТО+ВИДЕО)

Десниот бек Танген годинава со најдобрата норвешка репрезентација го освои сребрениот медал на Европското првенство..

Се шпекулира името на Еивинд Танген како ново можно засилување за македонскиот ракометен шампион Вардар.

Норвежанецот игра на позицијата десен бек, 27-годишниот играч со својата репрезентација успеа годинава да го освои бронзениот медал на Европското првенство одржано во Шведска, Австрија и Норвешка.

Воедно со националната селекција во 2017 година дојде до сребро на Мундијалот во Франција, а истото го направи и две години подоцна во Германија и Данска.

Танген на клупски план досега ги бранеше боите на Скјерн, а претходно беше дел уште од Филинген Берген и Митјиланд.

Освен норвешкиот репрезентативец, со „црвено-црниот“ дрес се поврзуваат уште Никола Митревски, Владислав Остроушко, Филип Талески, Артсјом Кулак, Филип Чурлевски, Јуре Доленец, Гоце Георгиевски и Ненад Костески, барем како што вели „магичната“ Википедија.

Прочитајте и...  Американците прво го плукаа Ѓоковиќ, а сега кукаат за него откако е загрозен УС Опен
фото: принтскрин/wikipedia/rkvardar

На располагање треба да биде десниот бек Томислав Јагуриновски од Металург, а тренерот Стевче Алушовски го очекува и Русинот Дмитри Санталов.

Наскоро новиот старо-новиот сопственик Михајло Михајловски треба да ја запознае јавноста со следните планови на Вардар, а досега доста сериозни на трансфер пазарот се покажуваат Металург и Еурофарм Пелистер.

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат