Светски лидери повикаа за поголема соработка во светот по пандемијата

Целите за одржлив развој за 2030 година се „посуштински од кога и да било”, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Педесетина светски лидери повикаа  за поголема соработка во светот по пандемијата, на состанокот на ОН за финансирање развој, на кој не присуствуваа САД, Кина и Русија.

Целта треба да биде „никој да не се остави”, рече италијанскиот премиер Џузепе Конте во видео-пораката од настанот, чии соорганизатори беа Канада и Јамајка.

Претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоза, рече дека е неопходно да се биде иновативен и „да се размислува надвор од вообичаената рамка”.

Целите за одржлив развој за 2030 година се „посуштински од кога и да било”, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Мораме да работиме и да се бориме заедно”, додаде таа.

Неколку лидери, како германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, оценија дека сегашната криза може да биде можност за развој на поотпорна економија, особено промовирање на борбата против глобалното затоплување.

Прочитајте и...  Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Во светот по пандемијата треба да доминира „солидарност, а не профитот”, оцени претседателот на Костарика, Карлос Алварадо Кесада, додека британскиот премиер Борис Џонсон очекува елан за „подобра реконструкција”. Тој се заложи и за прекугранична соработка за да се избегне нова пандеммија и светот да се врати на вистинскиот пат.

Прочитај повеќе

Мендони: Одлука за Света Софија отворена провокација кон целиот цивилизиран свет

МИА Агенција

Чулев: Секој обид за поткуп или за било какво влијание врз гласачите ќе биде соодветно евидентиран и санкциониран

Слободен печат

Богојески: 10% ДДВ на храната во угостителството и воведување само на стандардни мерки од СЗО за Ковид 19 после 16 јули

Слободен печат

Вонредна состојба во Солт Лејк Сити, нови протести поради полициска бруталност

Слободен печат

Двајца лекари од Ургентен центар се расправале на висок тон за пациент, отворена е дисциплинска постапка

Во Албанија нов рекорд на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иса Мустафа заразен од ковид-19

Слободен печат

Димитров во Припор: Да си ја зграпчиме шансата, можеме многу да направиме во сите сфери

Слободен печат

Јанушев: На Николовски требаше да му биде незгодно и срам кога со Заев се колнеа дека нема да го менуваат Уставот

Слободен печат

Ердоган го потпиша указот: Света Софија се пренаменува во џамија

Слободен печат

Ќе се извлечеме, кампањата завршува

Слободен печат

Сериозна ситуација со заразените со Ковид-19 и во Црна Гора

Слободен печат