СВЕТСКИ ДЕН ЗА ЗАШТИТА ОД САМОУБИСТВО: Само два збора можат да направат разлика - Слободен печат

СВЕТСКИ ДЕН ЗА ЗАШТИТА ОД САМОУБИСТВО: Само два збора можат да направат разлика

Во 2018 година во Македонија, според податоците од Државниот завод за статистика, од вкупниот број смртни случаи на насилна смрт, дури 26,4 % од несреќите се последица на самоубиство.

Денот за заштита од самоубиство е ден кој симболизира покренување на свесноста околу оваа појава. Првпат е одбележан во 2003 година, во организација на Интернационалната асоцијација за превенција од самоубиства, во соработка со Светската здравствена организација и Светската федерација за ментално здравје.

Според податоците на СЗО, една од 10.000 личности извршува самоубиство. На секои три самоубиства на машко лице, се самоубива една жена, но обидите за самоубиство се почести кај жените (а со помала „успешност“ споредено со мажите). Самоубиството е 13. причина за смрт на светско ниво.

Прочитајте и...  Сириски државјанин пронајден починат на патот кон планинскиот врв Кобилица

„Како си?“, тоа се двата магични збора, а само оние кои ги боли знаат колку топло греат!⁣⁣

View this post on Instagram

⚡️ Многу е важно да застанеш и она човечкото во тебе да те поттикне да го поставиш единственото битно прашање, од само два збора, што може да создаде нов свет на разлика за некој што се чувствува само и изолирано, додека се бори да најде причина за живот, давејќи се во длабоките води на болката.⁣⁣ ⁣⁣ „Како си?“ Тоа се двата магични збора дечки, а само оние кои ги боли знаат колку топло греат!⁣⁣ ⁣⁣ Од 1994 година до денешен ден, во Македонија без исклучок има над 100 самоубиства на годишно ниво. Во 2018 година во Македонија, според податоците од Државниот завод за статистика, од вкупниот број смртни случаи на насилна смрт, дури 26,4 % од несреќите се последица на самоубиство…⁣⁣ ⁣⁣ ♥️ Еј! Колку и да мислиш дека болката нема крај, самоубиството никогаш не е решение. Доколку се чуствуваш сам/а и сметаш дека нема никој, пиши ни – тука имаш пријател. ♥️⁣ ⁣ #WorldSuicidePreventionDay⁣ #WSPD

A post shared by СП. (@slobodenpecat) on

Прочитај повеќе

Обвинителен акт за неготинец за разбојништво

МИА Агенција

Сириски државјанин пронајден починат на патот кон планинскиот врв Кобилица

МИА Агенција

Кај Радовиш откриено возило со 32 мигранти

МИА Агенција

Идентификувано безживотното тело пронајдено на Шар Планина

Слободен печат

Момче чувало пиштол во автомобил

Тројца повредени во сообраќајка кај Струмица

Остави Коментар

оне × оне =

Прочитај повеќе

Во судир на повеќе возила повредени три лица кај Струмица

Слободен печат

Двојно убиство при грабеж во казино на патот Скопје-Блаце

Слободен печат

Тони Јакимовски излезе од притвор

Слободен печат

Тешко повреден работник при поставување на цевковод во Булачани

Слободен печат

Возач удрил во петгодишно девојче во Пробиштип и побегнал

Слободен печат

Покренато обвинение против три лица за продажба на марихуана

Слободен печат