Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

АП објави дека непосредна причина за демонстрациите во Белград и Нови Сад е најавата за повторно воведување на полициски час и други, построги мерки против ширење на коронавирусот.

Светските агенции вечерва известуваат за протестите во Белград и Нови Сад, а американската АП посочува дека силите за јавна безбедност, полицијата, коњаницата и специјалните анти-терористички сили во заедничка акција користеле солзавец и оклопни возила при разбивање на насилните, претежно екстремно десничарски демонстранти.

Би-Би-Си известува дека демонстрациите во  Белград вчера почнале како мирни, но дека ескалирале кога припадници на екстремно десничарските организации им се придружиле на незадоволните граѓани и со своите агресивни напади врз припадниците на безбедносните сили ги предизвикале полициските реакции.

Како иницијална причина за демонстрациите, репортерот на Би-Би-Си го наведува повторното воведување на рестриктивните мерки и сомневања дека владата го прикривала „точниот број на смртни случаи во текот на првите недели од епидемијата на коронавирус во Србија”.

Прочитајте и...  Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

Други западни медиуми информираа и за демонстрациите во Белград и Нови Сад, тврдејќи дека и полицајци и демонстранти се повредени и дека околу зградата на парламентот, претседателството и другите институции се поставени полициски барикади и нагласено големи сили на редот.

АП објави дека непосредна причина за демонстрациите во Белград и Нови Сад е најавата за повторно воведување на полициски час и други, построги мерки против ширење на коронавирусот.

Иако претседателот Вучиќ денеска одржа прес-конференција и најави дека Кризниот штаб решил да не воведува полициски час во Белград, тоа не ги поколеба огорчените демонстрантите од обидот и денеска да изведат насилен упад во зградата на српскиот Парламент, фрлајќи камења и шишиња кон полицијата, соопшти агенцијата.

Прочитајте и...  Во спомен на диџеј Ицко, неговиот брат даруваше крвна плазма

Ројтерс потсетува дека насилните протести започнаа вчера и покрај предупредувањата дека секој јавен собир носи ризик од ширење на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Во складиштето во Бејрут имало и огномет: Се смета дека тоа било клучен фактор за експлозијата

Слободен печат

До 31 август продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји

МИА Агенција

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција