Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Стратешкиот и тактичен пристап што сега го презема Кина е вистинскиот- рече директорот за управување со вонредни состојби на СЗО , Мајк Рајан, на прес конференцијата, прашан за карантинот и здравствениот надзор во Кина.

Строгите здравствени мерки спроведени од Кина го одложија ширењето на коронавирусот за два до три дена внатре во земјата, односно за две до три недели во странство, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

-Стратешкиот и тактичен пристап што сега го презема Кина е вистинскиот- рече директорот за управување со вонредни состојби на СЗО , Мајк Рајан, на прес конференцијата, прашан за карантинот и здравствениот надзор во Кина.

Рајан го оцени третманот на јапонските власти со крстосувачот „ Diamond Princess “ на кој се шири вирусот додека бродот е изолиран при пристигнувањето на пристаништето во Јокохама.

„Несреќен развој на настаните се случи на тој брод“, рече Рајан.

Тој истакна дека бродовите и хотелите се познати како добра подлога за ширење на вирусот и заклучи дека би било важно да се научат лекциите од случајот.

Прочитајте и...  Лекар од струмичка болница синоќа одбил да направи интернистичка анкета

Прочитај повеќе

Некои пациенти со коронавирус кај нас, ќе се лекуваат со терапии што се користеле против ХИВ и ебола

ОН бараат 2.500 милијарди американски долари за земјите во развој

Слободен печат

Се зголемува бројот на тестираните на дневна основа, бројката на дијагностицираните останува приближно иста

Слободен печат

Славјанка Петровска: Тетовец не ја почитувал самоизолацијата и заразил повеќе лица

Слободен печат

Ужасна глетка од Њујорк: Со вилушкари ги товараат починатите од коронавирус во ладилници (ВИДЕО)

Слободен печат

Од коронавирус починаа 821 лица, но еден податок сепак ги охрабрува Италијанците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕК: Ние работиме да ја надминеме оваа криза врз основа на европските вредности

Слободен печат

Волонтерка од Вухан: „Се исплашив од вирусот, но знаев дека морам да му на својот град“

Слободен печат

Столтенберг: Лично почувствував вистинска среќа гледајќи го знамето развиорено заедно со сите други знамиња на НАТО членките

МИА Агенција

Во Србија регистрирани 44 нови случаи, три смртни случаи, вкупно заразени 785 лица и 16 починати

МИА Агенција

Кипар воведува и полициски час

МИА Агенција

Филипче: Заводот во Козле нема да работи, заразени се осум медицински лица и двајца пациенти

Слободен печат