Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Светската трговска организација соопшти дека индикаторот за трговска размена на стоки падна на 95,5 поени во однос на ноемврискиот показател од 96,6 поени.

Растот на глобалната трговија со стоки веројатно ќе остане слаб во првите месеци од 2020 година, соопшти денеска Светската трговска организација (СТО), додавајќи дека ваквите случувања би можеле да бидат влошени поради новиот коронавирус.

Светската трговска организација соопшти дека индикаторот за трговска размена на стоки падна на 95,5 поени во однос на ноемврискиот показател од 96,6 поени.

Индикаторот за помалку од 100 поени покажува дека растот на трговијата е под просекот забележан на среден рок.

Од СТО наведуваат дека со новите податоци не се опфатени најновите случувања, како што е емидемијата на коронавирусот, која дополнително може да ја влоши светската трговија.

Глобалната трговска размена падна за 0,2 проценти во третиот квартал од 2019 година во однос на истиот период лани, соопшти СТО, истакнувајќи дека е можно да се поправи во четвртиот квартал.

Прочитајте и...  Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Сепак, новите податоци укажуваат дека тоа закрепнување нема да биде одржливо, бидејќи во периодот јануари-март 2020 година најверојатно ќе биде забележан пад на глобалната трговија.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат