Светска премиера – MINI на електрична енергија (ВИДЕО)

MINI Cooper SE е базиран на стандардниот модел со три врати, а го придвижува електромотор со моќност од 184 KS и 270 Nm со кој забрзува од 0 до 60 km/h зa 3,9 секунди, а 7,3 секунди до 100 km/h.

Батерискиот систем од 32,6 kWh овозможува автономија од 235 до 270 километри помеѓу две полнења, а преку DC брзиот полнач може да се наполни до капацитет од 80% за 35 минути.

Cooper SE го задржа капацитетот на багажникот како кај стандардниот модел од 211 литри, додека со навалена задна клупа тој се зголемува до 731 литри.

Што се однесува до опремата, стандардниот пакет има LED фарови, двозонска клима, 6,5 инчен мултимедијален систем за навигација и помошно греење.

Прочитајте и...  Алергичните да се чуваат од овие билки!

Со доплата се добива поголем 8,8 инчен екран, кожен тапацир, посебно дизајнирани бандажи, седишта и изглед на кабината.

BMW електричниот MINI ќе го произведува во својот погон во Англија, а првите возила до купувачите ќе пристигнат во текот на пролетта идната година, соопштија од германскиот производител.

– Електричниот MINI ќе ја започне офанзивата на нашите нови модели кои се целосно електрични. До 2023. година, две години пред рокот, ќе имаме 25 електрични модели на пазарот. Повеќе од половина ќе бидат целосно електрични – рече Оливер Клипс, шефот на производство, кој според неименувани извори ќе стане нов извршен директор на BMW.

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат