4 C
Скопје

Светска банка ќе престане да го финансира Либан ако продолжи вакцинацијата „преку врска“

Поради тврдењата дека некои пратеници и други либански официјални лица биле вакцинирани „преку врска“, Светска банка денес се закани дека ќе го прекине финансирањето за набавка на вакцини за таа земја сè додека не се испита.

Либански службеник кој ја надгледува вакцинацијата ја нарече одлуката на Светска банка „срамна“ и се закани дека ќе поднесе оставка, а Либанците протестираат на социјалните мрежи поради злоупотребата на корумпирани политичари.

За вакцинацијата, која започна на 14 февруари, Либан прими само 60.000 дози вакцина Фајзер / Бионтек.

И покрај тоа што според планотпрво треба да се вакцинира здравствениот персонал и граѓаните постари од 75 години, претседателот на Здружението на либански лекари, Шараф Абу Шараф, рече дека луѓе кои не биле на списокот за вакцинација биле вакцинирани.

Прочитајте и...  Северна Македонија и Албанија се првите земји од Конвенцијата за полициска соработка на ЈИЕ кои ќе пристапат кон взаемна размена на автоматизирани податоци

Покрај тоа, извештаите во медиумите за групна вакцинација на пратеници, во зградата на Парламентот, предизвикаа отворен гнев кај населението, кое со месеци чекаше да започне вакцинацијата и се пријавуваше од јануари.

Вечерва беше објавено дека заедно со претседателот на Либан, Мишел Аун (86), вакцинирани се десет лица од неговиот совет.

Светска банка, главниот финансиер на борбата против коронавирусот во Либан, одобри 34 милиони долари за вакцинирање на два милиони од вкупно шест милиони жители.

Суспензијата на таа помош ќе има сериозни последици бидејќи Владата на Либан нема пари, а таа земја е во длабока финансиска и економска криза и зависи од странската помош.

За време на епидемијата во Либан, евидентирани се 356.000 случаи на инфекција, а повеќе од 4.000 луѓе починале. Во последно време, бројот на пациенти расте, што ги надмина болниците веќе оптоварени од кризата.

Прочитајте и...  Општина Ѓорче Петров: Од 20 згради за домување, 6 веќе се изградени

Светската банка и Меѓународната федерација на друштва на Црвен крст и Црвена полумесечина потпишаа договор за следење на вакцинацијата во Либан заради децениите на корупција и лошо управување со земјата, која е пред банкрот и распаѓање.

Извор.Бета

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар