Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Секој треба да ги прочита неговите зборови…

Гијом Мисо се стекна со слава со неверојатна брзина и успеа да ги освои срцата на многу читатели ширум светот. Тој е еден од омилените француски писатели. Роден е во 1974 година во градот Антиб во Франција. Иако по професија е професор по економија, уште како дете тој многу ги сакал литературата и филмовите, па токму затоа започнал да пишува уште кога бил студент. Неговите дела се преведени на над 36 јазици.  

Покрај книгите што ги пишува, тој е познат и по неговите мудри зборови кои постојано се раскажуваат.

 Овие совети треба внимателно да ги прочитате:

  • Ако ги погазиме сопствените вредности, сме погазиле се.
  • Судбината е изговор за оние кои одбиваат да ја преземат одговорноста за сопствениот живот.
  • Понекогаш мора да ја свртиме страницата за да можеме да напишеме нешто ново на следната.
  • Светот нема да ви подари ништо, верувајте ми. Ако сакате да имате живот, украдете го.
  • Најубавите години се оние што допрва треба да гидоживеете.
  • И со последниот здив, сфаќам се: дека времетоне постои, дека животот е единственото нешто што го имаме, дека никогаш не треба да се презира, дека сите ние сме едно и дека она најважното секогаш ни се провлекува.
  • Ништо не може да излаже повеќе од фотографијата: веруваме дека сме овековечиле еден среќен момент, но ниесамо сме создале носталгија .
  • Постојат случувања чиј тек не можеме да го запреме. Тоа мора да се случи, тоа се случува, без оглед на сите наши обиди да го спречиме.
  • Љубовта секогаш е опасна. Да се љуби, значи да се надевате и покрај ризикот да изгубите се. Понекогаш, љубов значи да прифатите дека ќе љубите повеќе отколку што ќе бидете љубени.
Прочитајте и...  Не работат ништо, а парите им пристигнуваат на сметка – Како се финансира британското кралско семејство?

 

Поврзани вести

Принцезата Мишел од Кент, е позитивна на коронавирус: Моментално се наоѓа во самоизолација во палатата Кенсингтон

Слободен Печат

Џиџи Хадид сподели моменти од мајчинството со нови прекрасни фотографии со нејзината ќерка

Слободен Печат

Владо Георгиев доби 10-годишна забрана за влез во Црна Гора!

Слободен печат

Не работат ништо, а парите им пристигнуваат на сметка – Како се финансира британското кралско семејство?

Слободен Печат

ФОТО: Кејт Мидлтон избрана за кралска модна икона на светот, Викторија Бекам синоним за стилска трансформација

Слободен печат

ФОТО | Македонско знаме на пица во Италија: Нашиот тенор Благој Нацоски ги импресионира Италијанците со македонскиот ајвар

СП.

Остави Коментар