Светот на пукнатини и линии на поделби не е одржлив

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш ја пофали улогата на УНЕСКО во одбраната на мултилатерализмот во светот кој има според него  пет главни „поделби”, започнувајќи од сино-американските тензии, јави дописникот на МИА.

– Светот на пукнатини и линии на поделби не е одржлив. Во овој контекст, улогата на УНЕСКО е клучна за зближување на светот- изјави Гутереш на отворањето на 40. Генерална конференција на Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации.

УНЕСКО има 193 земји-членки, но членки не се САД и Израел. Вашингтон, го обвини УНЕСКО дека е „анти-израелски” и го најави своето заминување на претходната Генерална конференција во 2017 година, а набрзо излезе и Израел.

Гутереш објасни дека пред учесниците на Парискиот форум за мир, ги навел „петте посебни ризици што го преминуваат светот”, со „првата фрактура, од економски и геополитички фрактури”.

Прочитајте и...  Кинеските власти пронајдоа коронавирус во пилешко месо увезено од Бразил

– Ние ризикуваме да ги видиме … двете најголеми економии на планетата, да им дадат на светот два посебни и конкурентни света… сè мора да се направи за да се одржи универзален систем и да се зачува мултиполарниот свет- истакна Гутереш.

Тој како проблеми со кој се соочува светот ги наведе пропаѓањето на социјалниот договор, порастот на дискриминацијата и говорот на омраза заедно со падот на солидарноста со бегалците, климатските вонредни состојби и, петто, новите опасности поврзани со напредокот на технологијата.

– Вие вложувате витални напори да му помогнете на светот да ги реши етичките проблеми во науката и технологијата, да ги сподели придобивките од знаењет-, нагласи Гутереш.

Генералната конференција се одржува до 27 ноември во седиштето на УНЕСКО во Париз. На Конференцијата ќе се одлучува и за буџетот за следните две години, што е зголемен за повеќе од 16 милиони долари и сега изнесува  534 милиони долари, а во исто време, доброволните придонеси пораснаа за 40 отсто.

Прочитајте и...  За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Прочитај повеќе

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат