Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Пандемијата на коронавирусот се заканува да го загрози напредокот постигнат во лечење на ХИВ, туберколоза и многу други болести, покажува извештајот на Меѓународното здружение за борба против сида. Истражувањето кое го извршиле Светската здравствена организација, партнерството Стоп ТБ и Кралскиот колеџ во Лондон, укажува на тоа дека прекините во превенција и лечење на тие болести предизвикани од епидемијата на Ковид-19 ќе предизвика повеќе од еден милион додатни смртни случаи, пренесува британски „Експрес“.

– Мерките на социјално дистанцирање и карантин кои се воведени заради контрола на ширењето на коронавирусот, ги спречуваат програмите за превенција и лекување на ХИВ и одложуваат истражувања од витално значење, вели д-р Антон Позњак, претседател на меѓународното здружение за борба против сида.

Прочитајте и...  Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Истражувањето на Глобален фонд, непрофитна организација за борба против сида, туберколоза и маларија, покажува дека заради пандемијата на коронавирусот, од вкупно 106 земји во кои фондот делува, 85 отсто пријавиле прекин на услугите во доменот на борбата против ХИВ, 78 прекин во борбата против туберколозата, а 73 отсто во борба против маларија.

СЗО предвидува дека во Африка шестомесечен прекин во 2021 година би можел да предизвика додатни 500.000 жртви од болести поврзани со сида, а ако тоа се случи, напредокот постигнат во борба против болеста би се вратил назад 12 години.

Експертите сметаат дека борбата против коронавирусот се води на штета на други болести.

– Ако службите во вашето опкружување се фокусирани на тестирање на Ковид-19 и лечење на таа болест, никој не прави тестови за ХИВ, вели д-р Позњак.

Прочитајте и...  Трамп: Експлозијата во Бејрут била предизвикана од некој вид бомба

Кралскиот колеџ во Лондон предвидува дека оваа година бројот на жртви од маларија би можел двојно да се зголеми во однос на минатата година и да достигне бројка од 760.000 – затоа што мрежите за заштита од комарци се достапни на помал број на луѓе, а пристапот на тестирање и лечење е ограничен.

На пример, од последиците од епидемијата на ебола, донекаде може да се види како коронавирусот ќе влијае на глобалната реакција на други болести.

Институтот за јавно здравје на Универзитетот Јејл проценува дека епидемијата на ебола допринела од ХИВ, туберколоза и од маларија да умрат околу 10.000 луѓе повеќе.

Прочитај повеќе

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат

Бајден ќе избира меѓу Камала Харис и Сузан Рајс за потпретседател на САД

Слободен печат

По долгата и тешка битка со болеста, почина Исидора Бјелица!

Васко Спасоски

Најмалку пет жртви во тропската бура Исаја која го пустоши источниот брег на САД (ВИДЕО)

Слободен печат

Претседателот Пендаровски не чувствува потреба да се извини на СЈО

Слободен печат