Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Овој објект не беше пуштен, бидејќи вработена најпрвин имаше симптоми, а потоа и тестот потврди дека е заразена со коронавирусот.

Почнува со работа градинката „Рахилка Гонева” Клон 1, која на 9 септември не ги отвори вратите за 110 дечиња. Градоначалникот на Општина Свети Нилоле, Сашо Велковски вели дека се е подготвено да старува и овој објект и тоа од утре.

– Ги известуваме родителите чии деца треба да бидат згрижени во детската градинка „Рахилка Гонева” Клон 1, дека од 21 септември, понеделник, градинката е подготвена за прием на дечињата. Преземени се сите неопходни мерки и активности согласно Протоколот за работа на градинката утврден од страна на Министерството за труд и социјална политика за безбедно згрижување на нашите најмили, вели Велковски.

Овој објект не беше пуштен, бидејќи вработена најпрвин имаше симптоми, а потоа и тестот потврди дека е заразена со коронавирусот. Велковски вели дека здравствената состојба и е добра, а нејзините колешки кои беа ставени во изолација немаат никакви симптоми.

Прочитајте и...  Австрија со рекорден број новозаразени, повеќе од 3.000 за еден ден

Поврзани вести

Почина претседателот на Самсунг, Ли Кун-хи

Слободен печат

Исповед на ловец на педофили: Го покриваме цел Балкан, еден детски живот да спасиме, задоволни сме!

Слободен печат

ВИДЕО: Осумдесет милиони денари од Владата за обесштетување на граѓаните погодени од невремето лани во Долна Преспа

Илинка Иљоска

Тешко повреден малолетник од Скопје откако автомобил удрил во него

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Млад Британец ги шокира Хрватите. Провали во сопственост на термоцентрала и висеше од највисоката зграда во Хрватска 

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Регистрирани се 846 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Остави Коментар