Свети Козма и Дамјан се празнуваат денес

Денеска е Св. бесребреници Козма и Дамјан.

Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем дар да чудотворат, т.е. да лечат од секакви болести. Тоа го правеле пред сé со силата на Светиот Дух, иако имале и медицинско образование.

Свети Козма и Дамјан се многу познати во народот. Многу цркви им се посветени во Македонија, па и некои лекарски друштва го носат нивното име. Биле родум од Мала Азија.

Мајка им била христијанка и ги воспитала во Христовиот дух. Се упокоија во местото Фереман, а погребани се еден до друг. И по нивното напуштање на овој живот, тие продолжија да ги исцелуваат оние кои ги повикуваат во молитвите.

Прочитајте и...  Песков: Москва не се занимава со „загриженоста" на некои земји во врска со референдумот

Прочитај повеќе

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат правата од социјална и детска заштита

Слободен печат

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Србија 11 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа, 309 новозаразени

Слободен печат

Митрески: Посветено ја градиме нашата земја по европски пример (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болсонаро стави вето на закон за задолжително носење маски

Слободен печат

Во овие скопски општини има најмногу заразени лица со ковид-19

Слободен печат

САД: Нов дневен рекорд на новозаболени, се воведуваст построги мерки и казнуваат за неносење маски

Слободен печат

Кикиљас: Туристите да ги почитуваат правилата, како што тоа го сторија и Грците

МИА Агенција

Утре стапуваат во сила измените во Уставот на Русија

Слободен печат

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за Хонгконг

Слободен печат