Железничка несреќа во Германија – повредени најмалку 50 лица

Железничка несреќа во Германија – повредени најмалку 50 лица

125
SHARE

Најмалку 50 лица се повредени во судир на два воза во близина на германскиот град Диселдорф, соопшти полицијата.

Несреќата се случила откако патнички воз се судрил до товарен. Засега не се знае причината за несреќата.

Патничкиот воз ѝ припаѓа на компанијата „Национал експрес“, основана откако „Дојче бан“ во последните години продаде неколку регионални линии.

Седум лица беа повредени во мај откако воз излета од шините во источниот дел на Германија, пренесе Мета.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY