Почина градоначалникот на Гдањск

138

Почина градоначалникот на полскиот град Гдањск, Павел Адамович, кој беше избоден со нож на бина, пренесува „theguardian.com“.

– Не можевме да победиме – изјавил полскиот министер за здравство Лукас Зумовски.

Дваесет и седумгодишникот, кој е осомничен за убиството, бил пуштен од затвор минатиот месец.

Сопругата на Адамович, Магдалена била во Велика Британија кога се случила трагедијата.