По САД, и Израел ќе се повлекува од УНЕСКО

По САД, и Израел ќе се повлекува од УНЕСКО

234
SHARE

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најавува дека и Израел ќе се повлече од членството на УНЕСКО.

Од неговиот кабинет соопштуваат дека Нетанјаху побарал од израелското МНР да е преземат и подготват сите акции кои се потребни за да се прекине членството.

Нетанјаху исто така го поздравува потегот на САД, кои исто така најавија нивно повлекување од УНЕСКО.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY