Ратко Младиќ поднесе жалба на хашката пресуда

Ратко Младиќ поднесе жалба на хашката пресуда

40
SHARE
Фото Профимедиа

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, поднесе жалба против одлуката на судот во Хаг за доживотен затвор за геноцид, злострорства против човештвото и воени злосторства.

Неговите адвокати побарале ослободување и отфрлање на сите погрешни судски одлуки.

Од друга страна, обвинителството поднесе жалба со која се бара трибуналот да го прогласи за виновен Младиќ и во однос на второто обвинение за геноцид.

Младиќ беше осуден на доживотен затвор во ноемри минатата година. (Макфакс)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY