Балкан

Балкан

Лавров: Грешка е ширењето на НАТО кон Македонија, се крши „џентлменскиот договор“ со САД

Постои „џентлменски договор“ од 90-тите години меѓу Русија и САД и западните сојузници, со кој НАТО ветува дека нема да се шири на исток...

Хрватска: Воз удрил во автомобил и го туркал уште 300 метри

Во Хрватска се случи страшна несреќа на прекужелезнички премин, кога воз удрил во автомобил и продолжил да се движи уште 300 метри по пругата. Сообраќајот...

Пјонгчанг или Пјонгјанг? Јавен срам на професорка по хрватски јазик

Хрватската јавност со денови се шегува со јавниот срам на професорка по хрватски јазик на Филозофскиот факултет во Осијек, која е и уредничка на...

Во Грција голема увереност дека е можно решение за името

Во Грција, по средбата на министрите за надворешни работи на двете земји Никос Коѕијас и Никола Димитров, се зголемува позитивното мислење за решавање на...

Едноставен напиток кој ќе ве ослободи од главоболката за половина час

Oвој едноставен напиток ќе ве ослободи од главоболката за половина час. Нутриционистите советуваат да направите домашно кафе без шеќер во кое ќе исцедите пола лимон....

Џафери присуствуваше на одбележувањето на 10-годишнината од независноста на Косово

Претседателот на Собрание на Република Македонија, Талат Џафери денеска присуствуваше на одбележувањето на 10-годишнината од независноста на Косово. Џафери, како што соопшти неговиот Кабинет, на...

Геровасили: Моментумот во преговорите е идеален

Грчката министерка за административна реконструкција смета дека преговорите меѓу Македонија и Грција се наоѓаат во идеален моментум, наспроти тврдењата на лидерот на опозициската Нова...

Фрлена бомба во дискотека во Босна и Херцеговина, повредена една жена

Во дискотеката „QM“ во Бановиќи, Босна и Херцеговина, синоќа била фрлена експлозивна направа, при што е повредена една жена. Експлозијата се случила околу 21 часот,...

Грција ја обвини Турција дека систематски го крши меѓународното право

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Гениматас, ја обвини Анкара дека го нарушува систематски меѓународното право и ги повика вработените во...

Косово слави 10 години независност

Косово денеска и утре ја одбележува 10-годишнината од прогласувањето независност со одлука на Собранието на 17 февруари 2008 година. По тој повод денеска владата на...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook