СВЕТ

СВЕТ

Њујоршката берза забележа пад, европските со различни резултати

Акциите на Волстрит денеска се главно во минус по продолжениот празничен викенд, додека европските берзи забележаа различни резултати. Германскиот индекс DAX 30 се зголеми за 0,5...

Илјада и двесте командоси од Измир прераспоредени во сириската енклава Африн

Вкупно 1.200 турски командоси заминаа денеска од егејскиот округ Измир кон Африн во северна Сирија, соопшти турската телевизија НТВ. Командосите, кои биле испратени од многу...

Дамаск: Сириските владини сили почнаа да навлегуваат во Африн

Припадници на сириските владини воени сили денеска започнаа да навлегуваат во реонот на градот Африн, што е под контрола на Силите за заштита на...

Мистура: Битката за Гута би можела да биде како битката за Алепо

Битката за сириската енклава под опсада Источна Гута би можела да прерасне во повоторено сценарио на битката за Алепо, предупреди денеска специјалниот пратеник на...

Бакојани: Бараме пакет решение што ќе го прифати целата меѓународната заедница

Решението треба да биде прифатено од целата меѓународна заедница и од оние земји што билатерално го користат името Македонија, вели поранешната шефица на грчката...

Одликуван 15-годишен ученик кој во Флорида спаси најмалку 20 соученици

15-годишен ученик од училиштето каде се случи крвавиот напад на Николас Круз, е одликуван со почест за спасување на најмалку 20 соученици, а притоа...

Ердоган: Турција ќе го преземе Африн во некој од следните денови

Турските сили во некој од следните денови ќе го опколат градот Африн, најавил претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пренесува турската агенција „Анадолу“. Тој ова...

Во Авганистан убиени девет полицајци

Авганистанските бунтовници убија девет полицајци во напади извршени изминатата ноќ. - Во два напади врз контролни пунктови во провинцијата Фарах, западен Авганистан, убиени се осум...

Пожар повторно се шири во Калифорнија

Шумски пожар се шири во руралните делови на централна Калифорнија, чии размери се зголемија трипати поради ветрот. Властите наложија задолжителна евакуација, бидејќи се загрозени...

Илјадници Аргентинки протестираа за легализирање на абортусот

Илјадници Аргентинки протестираа пред Парламентот со барање за легализирање на абортусот и предупредија на ризиците по жените од кои прават нелегалните абортуси. - Парламентарците треба...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook