„Свет без нуклеарно оружје“: Папата Франциск го пречека јапонскиот премиер Кишида

Фумио Кишида и Папата Франциск/ Фото EPA-EFE/VATICAN MEDIA

Папата Франциск и премиерот на Јапонија Фумио Кишида, единствената земја погодена од атомски бомби, денеска се состанаа и разговараа за нивната заедничка надеж за свет без нуклеарно оружје, пренесува Ројтерс.

Франциск и Кишида се состанаа во Ватикан непосредно пред општата аудиенција за илјадници луѓе на плоштадот Свети Петар.

„Тие зборуваа за нуклеарно оружје и за тоа како неговата употреба и поседување е незамисливо“, рече портпаролот на Ватикан, Матео Бруни.

Во посебна изјава на Ватикан се вели дека во разговорите потоа со највисоките ватикански дипломати, особено внимание и било посветено на војната во Украина, „нагласувајќи ја итноста од дијалог и мир и изразувајќи надеж, за таа цел, за свет без нуклеарно оружје“.

Двајцата се состанаа истиот ден кога руското Министерство за надворешни работи објави санкции против 63 јапонски функционери, вклучително и Кишида, за вклучување во, како што рече, „неприфатлива реторика“ против Москва.

Во своето читање од состанокот, јапонската амбасада во Ватикан во соопштение рече дека папата и Кишида разговарале и за истрелувањето на балистичка ракета од Северна Кореја кон морето кај нејзиниот источен брег во средата и загриженоста за нуклеарниот потенцијал на северот.

За време на неговата посета на Јапонија во 2019 година, Франциск ги посети Хирошима и Нагасаки, кои во 1945 година станаа единствените градови што некогаш биле погодени од атомски бомби, и апелираше до светските лидери да се погрижат нуклеарното оружје никогаш повеќе да не се користи.

Франциск го поддржува договорот на ОН кој има за цел да го забрани нуклеарното оружје и рече дека дури и нивното поседување со цел одвраќање е неморално.

Видео на денот