Свештеници држеа литургија во празната црква Светиот гроб Христов во Ерусалим

Неколкумина православни свештеници денеска служеа литургија по повод Велигден во празната црква Светиот гроб Христов во Ерусалим поради ограничувањата заради спречување на ширење на новиот коронавирус.

Црквата инаку е полна со верници и туристи за Велигден, но поради рестрикциите за патувања, воведени од Израел, верниците беа се спречени да дојдат во Ерусалим за пролетниот празник и ограниченото црковно собирање.

Литургијата беше отслужена во црквата на Светиот гроб, подигната на местото каде, според христијанската традиција, Исус беше распнат, погребан и воскреснат. Плоштадот пред црквата беше празен, а големата дрвена црковна порта затворена, но неколку верници сепак дојдоа да се молат пред неа.

Прочитајте и...  Кон крајот на октомври можна масовна вакцинација против ковид-19 во Русија

Прочитај повеќе

Пожарите во Калифорнија однесоа три животи, евакуирани илјадници луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Над 700 мигранти од Лезбос префрлени во континенталниот дел на Грција

Денеска ќе биде изречена пресудата за Јанакиески и останатите обвинети во „Насилство во Центар“

Слободен печат

Во Солун запалено американското знаме, Помпео на Крит на гости кај Мицотакис

МИА Агенција

Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Алек Стојковски

Делови од Карпош и Сопиште утре без струја

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Крајно време е да најдеме решение за намалување на загубите и отпадот на храна (ВИДЕО)

Слободен печат

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Слободен печат

За командантот на КФОР Риси ЗСО е контроверзно прашање

Слободен печат

Суспендираниот каталонски лидер најави вонредни избори

Слободен печат

Судири на протестот за легализација на абортусот во Мексико Сити

Слободен печат