Сведоците го расветлуваат убиството на лидерот на навивачите на Партизан?

По ликвидацијата на лидерот на еден огранок на навивачката група на фудбалскиот клуб Партизан од Белград, оперативците на српското МВР имаат индиции за тоа кој го застрела Љубомир Марковиќ Киќа пред спортски балон во беградската населба Вождовац, пренесува српски „Курир“.

На основа на изјава на сведоците и анализата на необјавени снимки од безбедносни камери, направен е фото-робот од убиството, а се собираат и уште некои докази. За апсење на осомничениот потребно е да се направат уште некои вештачења и да се соберат дополнителни материјални трагови, дознаваат српските медиуми.

Дополнително, во тек е и идетификација на оние кои му помогнале и му пружиле логистичка поддршка на директниот извршител на егзекуцијата.

Убиецот со поголем капут се обидел да се сокрие, но се верува дека го оддаваат неколку детали. Тој карактеристично оди, а исто така за време на егзекуцијата не го сокрил своето лице.

Прочитајте и...  Шпанија става во карантин 32.000 луѓе

Локалните медуми проценуваат дека Марковиќ го препознал убиецот, а од неговите пријатели полицијата барала да ја прегледаат необјавената снимка за случајно да не забележат некој детал кој може да го открие сторителот.

Истрагата на полцијата е насочена и на луѓето кои веројатно се сретнале со Марковиќ во затвор, каде помина девет и пол години по пресудата за убиството на францускиот навивач Брис Татон.

Постои можност убиецот да престојувал со него зад решетки, а кога Марковиќ го погледнал се посомневал поради неговото присуство, па затоа е единствен од сите луѓе на снимката кои пробува да избега пред тој да се приближи до него и да го извади оружјето.

Додека Марковиќ стоеше пред балонот за мал фудбал со група на луѓе, напаѓачот му се доближи одзади и со капа.

Прочитајте и...  КСС бара невработените граѓани да се ослободат од плаќање режиски трошоци

На снимката исто така може да се види дека Марковиќ го забележува пиштолот на напаѓачот, или го препозна, па се обиде да избега кон блиската бензинска пумпа преку улицата, но неуспешно.

Прочитај повеќе

„Меѓаши“: 68,7 отсто од родителите се за комбинирана настава од септември

Слободен печат

По експлозијата во Бејрут 80.000 деца се бездомници

Слободен печат

Албанија: Рекорден број новозаразени, се вработува дополнителен медицински кадар

Слободен печат

Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Слободен печат

Шпанија става во карантин 32.000 луѓе

Слободен печат

МЖ Транспорт: Возот на релацијата Кочани-Велес-Скопје во функција по поправка на локомотивата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

После САД и Германија реагира за спорниот закон за ОВК: Не е во склад со основите слободи

Слободен печат

Нови 155 позитивни случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа две лица

Слободен печат

Mаж исчезнал во водите на Вардар додека извлекувал возило на ЕВН

Слободен печат

Либанскиот претседател се сомнева: Експлозијата може да е предизвикана од бомба, ракета…

Слободен печат

Ново жариште во Германија, матуранти го донесоа вирусот од одморот во Хрватска

Слободен печат

ГП „Евзони” за влез во Грција ќе биде затворен за патници и возила по осум часа дневно до 15 август

Слободен печат