Сведоци се исплашиле од коронавирус, судот нареди да се уапсат

Петмина сведоци на Основното јавно обвинитество во случајот „Титаник“ го известиле јавниот обвинител дека поради новонастанатата состојба со коронавирусот денеска нема да дојдат да сведочат.

Кога го слушна ова објаснување, судечкиот судија Осман Шабани се изнервира и даде наредба за следното рочиште тие стражарно, со полициска придружба да бидат спроведени во судница.

Во „Титаник“, освен поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство, обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Кирил Тодоровски и други. Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Прочитајте и...  Хрватска се соочува со можен недостиг од лекови: Веледрогериите со побарувања од 700 милиони евра

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар