Свастика на споменикот на жртвите од холокаустот во Вараждин

На споменикот на жртвите од холокаустот во Вараждин се појави свастика и усташкиот симбол „У“.

Полицијата не знае точно кога и кој го сквернавел споменикот спроти улицата од синагогата Вараждин во паркот Ватрослав Јагиќ. Во периодот помеѓу 20 и 22 ноември во Вараждин, непознат сторител нацртал свастика и буквата У во црно на споменикот на жртвите од холокаустот“, се вели во соопштението на полицијата.

Потрагата по сторителот е во тек, а висината на материјалната штета сè уште не е позната.

Како што потсетува Јутарњи лист, Вараждин е првиот град „Јуденфреи“ во поранешна Југославија, познат по тоа што Усташите ја презедоа власта кога Германците влегоа во градот на 11 април 1941 година.

43 лица од еврејско потекло го преживеале холокаустот во Вараждин кој се наоѓа во cеверниот дел на Хрватска, додека другите 189 биле однесени во логори, повеќето во Лоборград и Јасеновац, а помал број во Госпиќ и Аушвиц, каде што починале.

Прочитајте и...  Годинава Хелсиншкиот комитет регистрирал 23 случаи на семејно и родово базирано насилство

Поврзани вести

Нина Ангеловска: Ова е историски момент за е-трговијата

Д-р Николов: Не убедуваа дека ситуацијата е под контрола, сега гледаме по бројката на починати и заразени колку е под контрола

Слободен печат

Две и пол децении од Дејтон: САД, Франција, В. Британија и Германија со oсуда за Додик и поддршка на Инцко

Слободен печат

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз”

Слободен печат

ВИДЕО | Ангелов: Не смееме да ја затвориме целата држава, ако можеме да менаџираме на овој начин

Слободен печат

Трамп, сепак, попушта: Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Слободен печат

Остави Коментар