Свадба меѓу демонстранти: Пар се венчаше за време на протестите во Филаделфија (ФОТО)

твитер

На улиците на Филаделфија за време на викендот излегоа илјадници демостранти, меѓу кои и младиот пар кој се венчаше среде протестот.

Кери Ен и Мајкл Гордон ја отворија својата мала свадбена церемонија на отворено, токму кога илјадници луѓе излегоа и маршираа на Бенџамин Френклин улицата со цел да протестираат против полициската бруталност која до смрт го доведе Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Тие знаеа дека протестите ќе се одржат, но одлучија да не ја одложуваат венчавката бидејќи свадебната прослава веќе ја одложиле за 2021 година поради пандемијата на коронавирусот и посакаа да се венчаат сега, пренесува Спутник.

– На крајот тоа беше многу моќен момент. Не само што почувствуваме дека луѓето се покренаа за своите права, почувствував и дека се омажив за силен Афроамериканец кој одлично го претставува тоа што сме ние, што се нашите мажи и тоа што е нашата култура. Беше многу охрабрувачки, изјави 35-годишната Кери Ен Гордон за ABC News.

Видео на денот