20 C
Скопје

Сузана Турунџиева ѝ го честиташе роденденот на својата мајка со зборовите на Атиџе: Мајката и цел живот на грб да ја носиш, пак должен ќе ѝ останеш…

Хероината од филмот „Медена земја“ Атиџе, последната жена – одгледувач на диви пчели во Европа, живееше сама со својата мајка се до нејзината смрт.

Како и Атиџе така и Сузана Турунџиева ја користи секоја прилика да ѝ се заблагодари на нејзината мајка која како што вели „беше до мене и тогаш, кога околу мене немаше никој“.

По повод роденденот 80–иот роденден на госпоѓа Турунџиева, мајката на Сузана, Атиџе и нејзината помала внука ѝ приредиле прослава во домашни услови.


Сузана сподели фотографии од денот со емотивни пораки посветени на нејзината мајка:

Мојата мајка е таква мајка, да кога зборувам за неа треба да стојам простум… Што би рекла наша Атиџе: Мајката, и цел живот на грб да ја носиш, пак должен ќе ѝ останеш…

Среќен 80ти роденден мајко моја, ти благодарам што беше до мене и тогаш, кога околу мене немаше никој… Биди ми тука уште многу долго, напиша Сузана под фотографијата од нејзината мајка во друштво на нејзината помала внука и Атиџе Муратова.

Сузана објави уште една фотографија на која ја прегрнува својата мајка, а под објавата напиша:

Некој(а) ТВОЈ(А) е некој кој те разбира и чувствува (дури и од далечина) за нијанса подобро од тоа што самата можеш да се разбереш и почувствуваш себеси…

Се останато се само: момци, девојки, соседи, колешки, колеги, радознали, гајлеберачи, ортаци, вереници, мажи, жени, симпатии, бивши и идни… И психотерапевти, стои во описот на фотографијата која Турунџиева ја објави на својот инстаграм – профил.

Поврзани вести

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Кралицата Елизабета никогаш не открива што сака најмногу да јаде: Има една многу добра причина за тоа!

Слободен печат

ВИДЕО | Новиот хит на „Coldplay“ прв го слушна астронаутот Томас Пескет: Концерт за една личност

Милена Ри

ФОТО | Верна на својот стил: Брижит Макрон во палто кое одлично им прилега на русокосите!

Слободен печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

ВИДЕО | Ова попладне вкусете ја најчоколадната торта во светот: Сега знаеме каков вкус има чистото совршенство!

Слободен печат

Остави Коментар