Суспендирана одлуката за повторно воведување карантин во дел од Шпанија

Шпанското правосудство денеска ја укина одлуката за повторно воведување карантин за населението во Леида и околината.

Воведувањето карантин беше наложено во неделата од страна на локалните власти на провинцијата Каталонија, поради ширењето на коронавирусот.

„Судот на Леида одлучи да не ги потврди мерките преземени од локалните власти затоа што тие се спротивни на законот”, соопшти Високиот суд на Каталонија.

Оваа одлука за суспендирање на карантинот може да биде обжалена.

Локалните власти наредија 200.000 жители да бидат ставени во карантин од полноќ во недела, поради повторното ширење на коронавирусот во тој дел од земјата.

По наглото опаѓање на бројот на заразени и починати во Шпанија, која беше една од најпогодените земји во Европа со повеќе од 28.400 смртни случаи, повторно се појавија жаришта на коронавирусот.

Прочитајте и...  Тетово и утре без вода, отстранети дел од дефектите, се стабилизира водоснабдувањето

Прочитај повеќе

Шпан: Германскиот здравствен систем може да се справи со бројот на нови случаи од Ковид-19

МИА Агенција

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат

Регистрирани 297 прекршоци за неносење маска

Слободен печат