СУРОВОТО МАЧЕЊЕ на новинарот од САД, СКАПО ГО ЧИНИ Иран: Треба да плати вртогалава сума за отштета

Американскиот судија Ричард Леон вчера му нареди на Иран да исплати отштета во висина од 180 милиони долари на новинарот на „Вашингтон пост” Џејсон Резаин и на неговото семејство, поради затворањето и мачењето.

Резаин во затвор беше од 2014 до 2016 година односно 544 денови.

– Да се држи човек во затвор и да се мачи со цел да се зајакне својата позиција во преговорите со САД е невидено и заслужува казна, се наведува во пресудата на вашингтонскиот судија Леон.

Судот нареди Иран да исплати отштета од 150 милиони долари на Резаин и неговата сопруга Мери, како и на неговиот брат Али.

Иран исто така треба да им исплати речиси 24 милиони долари поради нанесување на болка, страдање и предизвикување на економски загуби на Резаин, на неговата сопруга и на брат му.
Семејството Резаин бара отштета во висина од една милијарда долари.

Прочитајте и...  Во Грција бројот на жртви од Ковид-19 се зголеми на 49

Резаин, кој по потекло е од Иран, работеше во Техеран кога беше уапсен на 22 јули 2014 година, заедно со неговата сопруга, која беше ослободена по два месеца. Тој беше обвинет за шпионажа во корист на САД.

Тој на 16 јануари 2016 година беше разменет со уште тројца американски затвореници за седум Иранци осудени во САД.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат