СУРОВО ПРЕДВИДУВАЊЕ НА МИЛИЈАРДЕРОТ: Вештачката интелигенција на луѓето ќе им остави само две професии

Милијардерот Илон Маск смета дека вештачката интелигенција во иднина речиси секоја работа ќе ја направи бесмислена. Маск тоа го рекол во своето излагање на Светската конференција за развој на вештачка интелигенција во Шангај.

Според предвидувањата на Светскиот економски форум, до 2022 година, роботите ќе заменат дури 75 милиони човечки работи и од таа причина ексцентричниот милијардер смета дека идните генерации, сиот свој напор, треба да го насочат кон две професии.

Едната е сега веќе популарната – изработка на софтвер за вештачка интелигенција. Маск, меѓутоа, истакнува дека постои можност во иднина компјутерите самостојно да почнат да ги надоградуваат сопствените системи без човечка интеракција.

Од друга страна, онаа втората човечка работа, според него, роботите тешко ќе ја заменат.

Прочитајте и...  Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

– И покрај технолошкиот развој, луѓето се уште ќе узживаат во разговорот во живо. Според тоа, ако не сте склони кон наука, вториот избор секогаш може да ви биде работа со луѓе – додал Маск.

 

Прочитај повеќе

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Слободен печат

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Искуство на белграѓанката Јасмина која нашла паричник полн со пари: „Следниот пат ќе го шутнам!“

Слободен Печат

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал мајка му, па ги нападнал полицајците!

Васко Спасоски

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат