15 C
Скопје

Суперлига, плеј-оф: Металург беше „тврд орев“ за Вардар 1961!

Првиот дел од разигрувањето за титулата во првенството на Македонија заврши, а Вардар 1961 има максимални седум победи. Во последниот меч како гостин во Автокоманда, триумфираше со 27:31 (15:15) против Металург.

Дуелите помеѓу овие две екипи секогаш носеле посебен мотив, а овојпат „црвено-црните“ иако беа фаворит дури во второто полувреме успеаја да направат резултатска предност која им донесе триумф. Вардарци играа на средбата без Кантегрел, Валчак и Дисингер.

Најинтересно беше во првиот дел во кој Вардар1961 и Металург се менуваа во водство, но без притоа некој да направи посериозна разлика. Домашните ракометари поведоа и со 14:11 во 27 минута, но во следните три минути Вардар со трите гола на Дибиров и последниот на Чупиќ од пенал израмни на 15:15.

Ниту во вториот дел не изостана неизвесноста, иако гостинот од самиот почеток поведе. Во 42 минута веќе водеше со 23:19 како најава дека би требало да замине како победник од ова гостување.

Во понатамошниот период домашните играчи ги казнуваа грешките на нивните ривали и возвраќаа со голови и неизвесноста се врати откако Серафимов намали на 23:24. Потоа следуваа моменти во кои Дибиров, Чупиќ и Калараш со три гола по ред повторно зголемија на 27:23. На осум минути до крај на средбата изгледаше дека веќе нема време, а ниту Металург има сила да се врати во игра, па четирите гола предност останаа до крај.

Кај стрелците во победничките редови Дибиров запиша седум, а Чупиќ шест голови. На спротивната страна седум голови имаше Хорват, а по пет Калуѓеровиќ и Серафимов.

Се одигра уште еден дуел, Бутел како гостин беше подобар од вториот тим на Еурофарм Пелистер (25:26). Табела: Вардар 1961 21 бод, Еурофарм Пелистер 15, Бутел 10, Пролет 9, Охрид 8, Металург 5, Струга 3, Еурофарм Пелистер 2 2.

Поврзани вести

ВИДЕО: ВАР драма во Мадрид, Реал никако да го престигне Атлетико!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гранде Милан“, Јувентус демолиран во Торино!

Слободен печат

ВИДЕО: Адеми и Ристовски со „петарда“ до шампионскиот трофеј во Хрватска

Слободен печат

ВИДЕО: Втора титула за Зверев на Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Начевски: Запрепастен сум, да бидам жртва на еднострана изјава на Бајрамоска без соочување и сведоци??

Слободен печат

ВИДЕО: Тричковски во голгетерска форма го очекува Европското првенство!

Слободен печат

Остави Коментар