Суперлига: МЗТ едвај со Пелистер, непријатно изненаден Работнички!

Денеска се одиграа три натпревари петтото коло во најсилната македонска кошаркарска лига, со едно големо изненадување кое го направи ФМП Академија.

Бранителот на титулата МЗТ Скопје триумфираше на гостувањето кај Пелистер со 84:89 (18:21, 31:21, 14:25, 21:22) за вкупно четврта победа сезонава.

Џабари беше најефикасен во редовите на „металците“ со 34 поени (четири асистенции), а за битолскиот клуб 20 поени и пет скокови беа дело на Враниќ.

Голем шок за еден од кандидатите сезонава за шампионската титула, Работнички загуби неочекувано од многу послаборангираниот состав на ФМП Академија со 87:83 (18:26, 23:24, 18:14, 28:19).

Во победничките редови доминираше Нацевски со 24 поени (четири скокови), а во тимот од Градски парк недоволни беа 37 поени (пет скокови) на Мијатовиќ.

Прочитајте и...  Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Да додадеме уште дека Куманово ја оправда фаворитската улога пред своите навивачи и предводен од Србинот Миладиновиќ (26 поени, 12 скокови) беше подобар од Вардар со 81:70 (12:16, 31:14, 22:21, 16:19).

На табелата сега на делба на првото место се Работнички и МЗТ Скопје со по девет бодови, а третопласиран е Куманово (осум).

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат