Супербрза вечера: Тортиља со пилешко готова за 20 минути

Доколку сте гладни навечер, а уморни сте од готвењето, тогаш ова е идеалниот рецепт за вас. Брза подготовка, а сепак превкусно.

Состојки:

– 2 тортиљи
– 400 грама пилешко филе
– 1 кромид
– 150 гр пченка шеќерка
– 150 грама грашок
– 150 грама кашкавал
– маслиново масло
– суви билни зачини
– бибер

Подготовка:

На маслиново масло издинстајте го кромидот и пилешкото, па зачинете ги. Во истото тавче загрејте ги тортиљите на кои потоа ќе изрендате кашкавал.

Во подготвеното месо додадете ги киселата павлака, грашокот и пченката шеќерка, па добро измешајте.

Филувајте ја тортиљата со преливот, поклопете ја со друга тортиља. Исечете ги на четвртини и уживајте!

Прочитајте и...  Брзо, лесно, превкусно: Колач со јаболка и павлака

Прочитај повеќе

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат

Шерон Стоун го покажа скриениот талент: Сликата која ја наслика ги воодушеви сите (ФОТО)

Слободен печат