Супер лига: Вардар денеска во дербито против Е. Пелистер

фото: Слободен печат/Драган Митрески

Натпреварот од четвртото коло од домашната машка Супер лига меѓу Вардар1961 и Е. Пелистер ќе се игра денеска од 18.00 часот во СЦ „Јане Сандански”.

Моментно и двете екипи досега имаат максимален учинок со по девет бодови на делба на првото место. Потсетување дека влезот за ова дерби е слободен за сите љубители на ракометот кои сакаат да го гледаат мечот.

На самиот влез секој гледач ќе треба да покаже:

* сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примена најмалку прва доза вакцина против заразната болест КОВИД-19 или

*сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, за лица над 18-годишна возраст. Без соодветен сертификат/потврда нема да може да влезете во салата.

Сезонава Вардар триумфираше против Е. Пелистер во финалето на турнирот во Струга, а претходно битолчани беа подобри и го освоија Супер купот.

Играчите на Веселин Вујовиќ имаат згуснат распоред паралелно со настапите во Лигата на шампионите и домашното првенство. Оваа нова пресметка против екипата на Жељко Бабиќ ќе биде добра подготвка за скопскиот клуб пред дуелот со данскиот Алборг за три дена.

Покрај мечот Вардар – Е. Пелистер, во истиот термин денеска ќе играат Скопје 2020 – Прилеп, а од 19.00 часот Тиквеш се соочува со Металург.

Видео на денот