СУПЕР ГОЛ: Педро во стилот на Златан Ибрахимовиќ (ВИДЕО)

twitter.com/Chelsea24News

Овој спектакуларен гол на Педро го одбележа контролниот меч, во 57 минута ја искористи невнимателноста во одбраната на противникот, правовремено беше пронајден од Баркли, а Шпанецот одговори на најдобар можен начин со „пета“.

Дефинитивно еден од најубавите голови во кариерата на Педро, а веројатно и ќе се најде во изборот за најдобар на годината.

Челзи уште на паузата водеше со 3:0, во листата на стрелците се запишаа Рос Баркли од пенал и двапати Кристијан Пулишиќ. Намали Онгуене, па следуваше супер потегот на Педро за 4:1, намали Минамино од белата точка.

Последниот петти погодок на лондонските „сини“ го реализираше Мичи Бачуаји во 88 минута од мечот, а поразот на Салцбург го ублажи Минамино со неговиот втор гол на овој тест.

Ова беше шести контролен меч за фудбалерите на Френк Лампард, претходно забележаа победи над Ридинг (4:3), Барселона (2:1), Ст. Патрикс (4:0), ремизираа со Бохемијанс (1:1), а загубија од Кавасаки Ф. (1:0).