„Супер Глоуб“: Познат можниот ривал на Вардар во четвртфиналето

Во организација на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), Вардар ќе настапи на турнирот кој ќе се одржи од 27-31 август во Саудиска Арабија.

На „Супер Глоуб“ покрај „црвено-црните3 ќе играат и екипите на: Ал Вехда (С.Арабија), Барселона (актуелен победник), Заламек (Египет), Сиднеј (Австралија), Таубате (Бразил), Њујорк (САД), Ал Мудхар (С.Арабија) и Кил (Германија). Екипите се поделени во две групи и се игра по принципот на елиминација.

rkvardar.mk

Вардар ќе игра директно во четвртфиналето и таму за прв противник ќе го има побендикот од дуелот меѓу Ал Мудхар и Њујорк. Со оглед на тоа дека Вардарци се фаворити, евентуален ривал во полуфиналето би бил бундеслигашкиот гигант Кил.

Лани нашиот првак кој моментно е на подготовки во Требиње (Босна и Херцеговина) каде ќе одигра три контролни натпревари, пред две сезони исто така играше на Супер Глоуб и го освои третото место.

Прочитајте и...  Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Да додадеме уште дека стартува приоритетната продажба на билетите за новата натпреварувачка сезона на двоjниот европски шампион. На повеќе од 45 денови од првиот домашен натпревар во групната фаза од ЕХФ лигата на шампионите во ЛШ, против Порто од Португалија продажбата на сезонските билети за сезоната 2019/2020, годинава ќе почне во среда, 7 август и ќе трае до 9 септември 2019. Повеќе информации ТУКА

Прочитај повеќе

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат