Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Лекарите се изненадени од неговото опоравување, зошто поради годините имунитетот му е ослабен.

Индиец стар 106 години може да ја понесе титулата супер дедо. Тој како дете ја преживеал шпанската треска во 1918 година, а сега ја победи короната.

Овој супер дедо е излекуван и отпуштен од болница во која ја лекување од ковид -19 останаа неговиот син (70), сопругата и другите членови на семејството, исто така заболени од оваа болест, пишуваат индиските медиуми.

„Тој досега е единствен пациент кој ја преживеал шпанската треска и новиот коронавирус. Не само што се опорави, туку неговото опоравување беше побрзо од помладите членови на неговото семејство“, рече еден од лекарите на клиниката „Раџив Ганди“. Лекарите се изненадени од неговото опоравување, зошто поради годините имунитетот му е ослабен.

Како што рекоа, не постои официјална потврда дали овој старец бил болен од шпанска треска, зошто не постои документација од тоа време. Меѓутоа, тој тогаш имал 4 години и многу е веројатно дека бил заразен од болеста која ги погодувала и децата и младите.

Прочитајте и...  Драчевци возат како „Англичани“: Добиле нова цевка, „изгубиле“ една лента од патот! (ФОТО)

Шпанската треска или грип кој во три бранови во текот на 1918 година однесе меѓу 17 и 40 милиони животи, во зависност од проценките, многу тешко ја погодила Индија. Се смета дека дури петтина од светските жртви биле во таа земја.

Прочитај повеќе

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Слободен печат

Нема промена од Грција за отворање на копнените граници

Слободен печат

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на 24 имиња, суштински е различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово

Слободен печат

Лавров: Русија спречи многу кибер напади од Германија

Слободен печат

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Слободен печат