Судската полиција бара повисок додаток на плата или ќе штрајкува

Понижувачки е судските полицајци да земаат додаток на плата за ризик на работно место од 750 денари, изјави претседателот на Синдикалната организација на правосудството при Синдикатот на администрацијата и државна управа, Драги Јосевски. Во име на судските полицајци изрази незадоволство со исплатите на додатоци на плата, кои ги оценува како штетни и потценувачки кон вработените во судовите, односно судската служба.

– Додатоците на плата треба да бидат, два до три пати поголеми кон судските службеници, во однос на судиите, така што од тој аспект, ако знаеме дека помалад судски службеник добива 15.000 денари, а платите се тие, ако ги зголемиме два до три пати ќе добиеме 4.500 денари, а судиите ќе останат на минималниот додаток од 6.000 денари и имаме изедначување – изјави Јосевски.

Прочитајте и...  Пациентот на Инфективна во Скопје кој се врати од Италија нема корона

Судскиот буџетски совет одговори дека судската администрација веќе добила покачување на платата и додатоците на плата. Јосевски тврди дека го добиле покачувањето од јануари.

– Тие пет отсто повисока плата што ги добивме, нема врска со додатокот на плата. Тие тоа го искористија само како изговор, за да земат 10 отсто. Судскиот буџетски совет самите одлучуваат за себе колку ќе добијат. Ние добивме само 5 отсто утврдено од јануари, а тие тоа го искористија – вели Јосевски.

Ако не им ги исполнат барањата, најавува штрајк.

– Ние не сме за бел штрајк, туку за најцрн штрајк што може. Ја поздравуваме заложба на УПОЗ и Здружението на судски службеници. Меѓутоа, начинот се разликува. Ние во февруари покренавме таква иницијатива, бевме еден ден во штрајк, кој го уништија токму претставниците на УПОЗ кои се откажаа од нивните лидери овдека во судот (Основен кривичен суд). Тогаш да бевме похрабри, ние денеска ќе имавме многу подобра преговарачка позиција, отколку денес кога треба да почнеме од почеток – рече Јосевски.

Судиите задоволни, судската администрација пред ШТРАЈК

Прочитај повеќе

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат

Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Слободен печат

Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Слободен печат

Во Црна Гора 184 лица под надзор поради актуелниот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боцан-Харченко: Соработката на Русија со Србија допринесува за зачувување на нејзината независност

Слободен печат

Мицкоски: Бараме истрага за злоупотреба на службена должност од страна на Заев

Слободен печат

Ученици и наставници од БиХ во домашна изолација откако ја посетија Италија

Слободен печат

Иран: САД ја кријат вистината за ракетниот напад во Ирак

Слободен печат

Бизарен инцидент во Британија: Нападнал три лица, па бегал од полицијата на ролери

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Романија

Слободен печат