17.8 C
Скопје

Судот во Брисел ја разгледува тужбата на ЕК против „Астра-Зенека“

Надлежниот суд во Брисел денеска почна да ја разгледува тужбата поднесена од Европска комисија против фармацевтската компанија „Астра-Зенека“ за непочитување на договорените рокови за испорака на вакцината против ковид-19.

ЕК во понеделникот соопшти дека ја тужела „Астра-Зенека“ за непочитување на договорот за снабдување со вакцини против ковид-19 и затоа што компанијата нема кредибилна програма да обезбеди редовна испорака.

Одложувањата во испораката на вакцини од британско-шведска компанија се смета за една од причините зошто Европска Унија доцни со вакцинирањето на населението зад Велика Британија, САД и Израел.

Адвокат на ЕК пред судот во Брисел изјави дека ЕУ бара итна испорака од сите фабрики наведени во договорот, вклучително и од фабриката во Велика Британија, која повеќе не е членка на Европска Унија.

На сослушувањето, кое е отворено за јавноста и се одржува по итна постапка, адвокат што ја застапува „Астра-Зенека“ истакна дека договорот не предвидува обврска на компанијата да доставува вакцини од сите нејзини фабрики.

„Астра-Зенека“ има фабрики во Холандија и во Белгија, кои се членки на ЕУ, но и во Велика Британија.

Поврзани вести

Денес се празнува Ден на Светиот Дух – понеделникот по педесетница

Ирена Трајкова

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Остави Коментар