Судот донесе ослободителна пресуда за Владимир Талески, ексградоначалникот на Битола

Основниот суд во Битола донесе ослободителна пресуда за ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, која се однесуваше за кривично дело Несовесно работење додека бил на служба, јавуваат локалните медиум.

Ослободителна пресуда за кривичното дело Несовесно работење во службата му изрече Основниот суд Битола на поранешниот градоначалник Владимир Талески, потврдија од судот за Апла.мк.

Овој судски процес се водеше по обвинение од Основното јавно обвинителство против Талески дека дури бил градоначалник не водел грижа за зградата на Офицерскиот дом во Битола и лустерот во него, не го обезбедил објектот и не презел сѐ што било потребно за негова заштита, па нанел штета на Општина Битола.

Судот за овој процес уште на 14 февруари годинава донел ослободителна пресуда, но од таму посочуваат дека е првостепена и неправосилна.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Прочитај повеќе

Почина првиот медиумски работник од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Еден починат од Ковид-19, а 67 новозаболени

Горан Наумовски

Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

Слободен печат

Затворен луна паркот на бул. „Борис Трајковски”, забранета е работата на вакви паркови во моментов

Слободен печат

Анализата е готова, нема изедначување на акцизата за екстралесното со акцизата на дизелот

Слободен печат.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДИТ добил 2.300 пријави од граѓани, 847 се за непочитување на мерките за заштита

Слободен печат

Над седум милиони вработени на скратено работно време: Овој број во Германија никогаш не бил поголем!

Слободен печат

Уапсен израелски војник поради заканувачки пораки кон Нетанјаху

Слободен печат

ЕК го презентираше предлог буџетот за надворешна политика и проширување

Слободен печат

Пауновски: Доставени се предлози за промена на дел од протоколите за угостителските објекти (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Бухова: Веста дека се вршат работни дејности во конфекциите најостро ја демантирам (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ