Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Полицијата и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер Борис Џонсон во Лондон за време на протестот по повод убиството на Афроамериканецот Џорд Флојд во Минеаполис, јавија британските медиуми.

На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледа како еден од полицајците од коњичката единица е очигледно исфрлен од неговиот коњ, пренесува Скај њуз.

Според медиумот, полицаецот останал да лежи на земјата додека коњот продолжил да трча кон демонстрантите.

Британскиот весник „Стандард” наведува дека демонстрантите во еден момент фрлиле навивачки факел кон полицијата.

Илјадници демонстранти се собраа пред „Даунинг стрит 10″ по митингот на плоштадот пред британскиот Парламент и по маршот низ центарот на Лондон.

Прочитајте и...  Сериозна ситуација со заразените со Ковид-19 и во Црна Гора

Демонстрации попладнево се одржаа и во Манчестер, Кардиф, Шефилд и Њукасл.

Прочитај повеќе

Протести пред српскиот Парламент за „одбрана” на Косово и Крим

Слободен печат

Царовска во Кисела Вода: На 15 јули да гласаме за повисоки плати, повисоки пензии, за повеќе градинки

Слободен печат

Мицкоски: Мора да се сочува унитарниот карактер на државата

Слободен печат

Зибери: Идејата за првиот премиер Албанец претставува моќен симбол за еднаквост

Слободен печат

Усвоени нови мерки за Белград: Кафулињата, теретаните и продавниците ќе работат до 21 часот

Слободен печат

Триесетдневен притвор за поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хрватска ќе го воведе еврото до 2023 година

Слободен печат

Јанушев: СДСМ не работи на проекти, одлика на СДСМ е корупцијата и криминалот

Слободен печат

Заев од Кисела Вода: Го бараме вашиот глас за уште еден, нов и чист мандат, за да ги продолжиме добрите политики

Слободен печат

Во Франција над 4 милиони граѓани веќе се заразени од Ковид-19

МИА Агенција

Шекеринска: Николоски само ветуваше решение за водоснабдувањето во Издеглавје, неговиот роден крај – проблемот го решивме ние

Слободен печат

Заев: Ќе ги поразиме сите национализми на овие избори, тоа е лажен патриотизам

Слободен печат