Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Полицијата во Лондон синоќа уапси 32 лица на протестот против рестриктивните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Протестот дојде како последица на изјавата на британскиот премиер Борис Џонсон дека размислува за повторно воведување на одредени мерки низ цела Англија. На плоштадот Трафалгар се собраа над 1.000 луѓе, а немирите избувнаа кога полицијата се обиде да ги растера демонстрантите.

Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше „Слобода – не страв” и „Измама” а кон полицијата извикуваа „Избери страна”.

Прочитајте и...  Контроверзни одлуки на српскиот кризен штаб: Без задолжителен ПЦР тест и носење маски на отворено во екот на епидемијата

Поврзани вести

Дваесет и еден вработен во болница во Загреб позитивни на ковид-19

Слободен печат

Заев: Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, освен оние што вршат достава на храна

Слободен печат

Франција пред италијанско сценарио: Заразени над 40.000 луѓе со ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Дурловски го напушта Собранието

Слободен печат

Не вели „њет“: Путин не исклучува руско-кинески воен сојуз во иднина

Слободен печат

Зеќири: Пратениците се боксерска вреќа, сите се истураат врз нас, мислат ние сме ги барале тие лаптопи

Слободен печат

Остави Коментар