Судењето за „Траекторија” продолжува на 13 ноември

Судењето за постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, „Траекторија” продолжува на 13 ноември.

Случајот го води судијата Горан Бошевски, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова.

На денешното рочиште беше сослушано вешто лице, кое што одговараше на прашања на одбраната за неговото вештачење изработено 2016 година за автопатот Кичево-Охрид, на барање на обвинителството.

Најголемиот дел оа прашањата поставени од обвинетиот Миле Јанакиевски беа за начинот и податоците користени за изработка на вештачењето за споредба на предлог цените понудени од компанијата „Синохидро” за автопатот Кичево-Охрид од ноември 2013 година и цените од компанијата „Актор” за делницата Демир Капија-Смоквица од март 2012 година.

Прочитајте и...  Се запали комбе во близина на магистралниот пат Кичево – Осломеј

Предметот се наоѓа во доказна постапка и во него се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, кому му се суди во отсуство, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и ексдиректорот на ЈП Државни патишта, Љупчо Георгиевски.

Според обвинението, обвинетите во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејства со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и ги пречекориле своите овластувања. Со тоа му нанеле штета на буџетот од најмалку 155 милиони евра.

Прочитај повеќе

Дете од Скопје повредено во сообраќајка

Загина моторџија во Тетовско

Крвнички убиена девојка од Шуто Оризари

Поради долг тетовец нападат со вила

Слободен печат

Мајка и ќерка нападнати од лице вработено како обезбедување во Сити мол

Слободен печат

Жена пријавила дека и ги нема малолетните внуки, се сомнева дека работат во угостителски објект

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заложничка драма во Васкинце, во напуштен објект пронајдени над 20 мигранти

Слободен печат

Обвинителен предлог за лицето кое преку социјална мрежа упати закани кон претседателот на Владата

Слободен печат

Осум дена притвор за насилникот од автокампот Градиште

Слободен печат

Се запали комбе во близина на магистралниот пат Кичево – Осломеј

Слободен печат

Повреден моторџија на автопатот Тетово – Скопје

Еден загинат и 16 повредени во сообраќајки на патот Штип-Радовиш

Слободен печат