Судењето за „Траекторија” продолжува на 13 ноември – Слободен печат
Хроника

Судењето за „Траекторија” продолжува на 13 ноември

Случајот го води судијата Горан Бошевски, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова.

Судењето за постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, „Траекторија” продолжува на 13 ноември.

Случајот го води судијата Горан Бошевски, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова.

На денешното рочиште беше сослушано вешто лице, кое што одговараше на прашања на одбраната за неговото вештачење изработено 2016 година за автопатот Кичево-Охрид, на барање на обвинителството.

Најголемиот дел оа прашањата поставени од обвинетиот Миле Јанакиевски беа за начинот и податоците користени за изработка на вештачењето за споредба на предлог цените понудени од компанијата „Синохидро” за автопатот Кичево-Охрид од ноември 2013 година и цените од компанијата „Актор” за делницата Демир Капија-Смоквица од март 2012 година.

Предметот се наоѓа во доказна постапка и во него се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, кому му се суди во отсуство, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и ексдиректорот на ЈП Државни патишта, Љупчо Георгиевски.

Според обвинението, обвинетите во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејства со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и ги пречекориле своите овластувања. Со тоа му нанеле штета на буџетот од најмалку 155 милиони евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close